Seri numara nedir, ne işe yarar?


Seri numarası, sadece tek bir ürünü tanımlayan, benzersiz bir sayı veya karakter dizisidir. Her ürün için kullanılıyor ürün için bir seri numara kullanılıyor olsa da, özellikle bilgisayarlar, mobil cihazlar ve ses ve video ekipmanı gibi elektronik cihazlarda daha da yaygındır.


Seri numarasıyla takip edilsin


Bir ürünün seri numarasıyla takip edilmesi için ürün kartı bilgilerine seri numarasıyla takip edilmesi onayı verilmelidir.

Seri numaraların ürün kodlarından farkı 

Seri numaralar eşsiz olduğundan, sadece belirli bir cihazı tanımlamak için kullanılabilirler. Bu yönüyle ürün kodundan farklıdır. Ürün kodları aynı türdeki tüm ürünleri tanıtıyordu. 

Ne için kullanılır?

Seri numarasına sahip bir ürünü satın aldığınızda, bu cihazı adınıza veya hesabınıza bağlar; bu, ürün garantisi ve ürünü kullanırken olabilecek teknik destek talepleri için kullanılmaktadır. Aynı zamanda ürün güvenliği içinde kullanılmaktadır. 

Seri numaraları ayrıca üreticilerin ürünlerini takip etmelerine yardımcı olur. Örneğin, bir şirket aynı ürünü birden fazla tesiste üretiyorsa, farklı bir seri numarası aralığı kullanabilir. Bir üretici, farklı zaman dilimleri için farklı seri numarası aralıkları da kullanabilir. Bu, birden çok yerde ve zamanda kalite kontrolüne yardımcı olur. 

?Örneğin, motosikleti çalınan bir şahıs, bu ürünün seri numarasını delil göstererek kendisine ait olduğunu ispatlar ve hak dava eder.?

Seri numaraların biçimleri

Seri numaraları için standart bir format yoktur. Bunun yerine, her üretici tarafından özgün stil veya kural seçilir. Bazı seri numaraları yalnızca rakamları içerirken diğerleri alfa-sayısaldır, yani hem harfleri hem de sayıları içerirler. Seri numaralarında "0" rakamı ile karışıklığı önlemek için "O" harfinin hariç tutulması yaygındır.

Seri numarası nasıl bulunur?

Seri numaraları genellikle elektronik cihazların arkasına veya altına yazdırılır, bu da onları göze çarpmaz hale getirir, ancak aynı zamanda yer bulmaları da oldukça güçtür. Numara bir etikete basılabilir veya donanımın kendisine kazınmış olabilir. Ürün kimliği, ağ kimliği veya UPC gibi listelenen başka numaralar olabileceğinden, "Seri Numarası", "Seri No." veya "SN" terimlerini aramak önemlidir.

Ticari programlarda yazılım

Ticari programda bir ürünün seri numarasıyla takip edilmesi seçildiyse, bu ürün artık sadece seri numaralar girilerek giriş-çıkış yapılır. Aksi durumda ortaya çıkabilecek kargaşalara mahal vermemek amacıyla böyle bir önlem alıyoruz.

NOT: Yazılım teriminde, "seri numarası" terimi "serial keys-etkinleştirme anahtarı" ile eş anlamlı olarak da kullanılabilir. Ancak, son yıllarda bu daha az yaygın hale geldi.


Bu makale size yardımcı oldu mu?Konu ile İlgili Diğer Makaleler
Yazar Hakkında


    Yorum Gönder